Wątroba

WątrobaSpełniająca wiele funkcji wątroba jest największym narządem w organizmie człowieka. U dorosłego człowieka waży około 1,4 kg. Położona je tuż pod przeponą w prawym nadbrzuszu i jest U duża, że prawdopodobnie nigdy nie zostaje w pełni wykorzystana. Jednak w niektórych przypadkach te dodatkowe moce wątroby mogą okazać się wyjątków pożyteczne. Wątroba jest bardziej narażona i zatrucia niż jakikolwiek inny narząd organizm dlatego że wszystkie substancje toksyczne, jak znajdą się w żołądku, zostają skierowane pros do niej. Na szczęście dopiero kiedy trzy czwartego narządu ulegnie zniszczeniu, pojawia s poważne zagrożenie dla zdrowia. Nawet jeśli wątroba jest bardzo uszkodzona, jej komórki w stanie zregenerować się i często powracają pierwotnego stanu po usunięciu trucizny. Odtlenowana krew jest doprowadzona do wątroby ze śledziony, żołądka i jelita przez żyłę wrotną wątrobową, dostarczając wszystkie składniki odżywcze pobrane z pożywienia. Te składniki odżywcze sączą się z naczyń włosowatych do komórek wątroby. Świeża krew bogata w tlen także jest dostarczana przez żyłę wątrobową. Obie te żyły dostarczają wszystkich surowców, potrzebnych wątrobie do spełniania jej skomplikowanych zadań. BIO 

Wątroba stanowi miejsce odzysku wyeksploatowanych czerwonych krwinek. Normalnie długość życia erytrocytów wynosi około 100 dni; kiedy ulegną zużyciu, zostają rozłożone przez niektóre komórki wątroby. Części, które można wykorzystać, zostają zachowane, a te, które już się nie przydadzą, wydalone. Do tych ostatnich należy barwnik bilirubina, który przechodzi do pęcherzyka żółciowego. Jeśli ten system załamuje się i wątroba nie jest w stanie’usunąć bilirubiny z krwi, albo jeśli zablokują się przewody żółciowe i barwnik nie zostaje wydalony, gromadzi się w układzie krwionośnym i powoduje żółtaczkę. W rezultacie bilirubina przepływa do innych tkanek organizmu, między innymi do skóry i oczu, nadając im żółty odcień.

Nie tylko czerwone krwinki są powtórnie wykorzystane przez wątrobę – nawet 3, czy 4 gramy soli żółciowych mogą zostać ponownie użyte. Kiedy odegrają już swoją funkcję w procesie trawienia. zostają wchłonięte z jelita do żyły wrotnej wątrobowej i doprowadzone do wątroby, w której z powrotem zostaną przetworzone na żółć.

Listopad 2015
P W Ś C P S N
« sty    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kategorie

Archiwa

Cookis